Tarcza przed słońcem – jak wybrać filtr ochronny?

Tarcza przed słońcem – jak wybrać filtr ochronny?

Większość ludzi wie, jak ważna dla naszej skóry jest ochrona przeciwsłoneczna i używanie filtrów, zwłaszcza podczas lata. Jednak w tym
miejscu często wiedza ta się skończy. Stąd kilka ważnych informacji o wpływie promieni słonecznych na skórę i o tym, jak wybrać dobry kosmetyk, który ją ochroni.

                                                                                                                                               obagi-summer-tips-11

 

            Szkodliwe działanie promieniowania UV                                                                            

Wyróżniamy dwa typy promieni: UVA i UVB:

Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Mogą wnikać bardzo głęboko, aż do skóry właściwej. głęboko i dotrzeć do komórek skóry właściwej. Ponieważ odpowiadają za tworzenie się wolnych rodników, w długim okresie mogą doprowadzić do zmian w komórkach oraz do:

 • fotostarzenia, które  powoduje zwiotczenie skóry i utratę jędrności,  a w konsekwencji pojawienie się zmarszczek
 • rozwoju nowotworu skóry
 • zmian pigmentacyjnych
 • tzw. alergii słonecznej, której objawami są zaczerwienienie i swędzenie skóry

 

Promieniowanie UVB wnika jedynie w naskórek. Odpowiada za opalanie się, ale także za oparzenia słoneczne. Jest czynnikiem odpowiedzialnym za:

 • uszkodzenia skóry i jej rogowacenie
 • stany zapalne skóry
 • rozwój nowotworu skóry
 • uszkodzenia DNA na poziomie molekularnym

 

Co warto wiedzieć o filtrach?

 

 1. Kupując filtr powinniśmy zwrócić uwagę, czy ma on zarówno działanie fizyczne i chemiczne. Umieszczone na produkcie oznaczenie cyfrowe SPF dotyczy tylko promieniowania UVB. Wysoka wartość SPF świadczy więc tylko o tym, że produkt chroni przed promieniowaniem UVB. Ważne jest jednak, aby krem z filtrem zapewniał również ochronę przed promieniowaniem UVA. Filtry fizyczne chronią przede wszystkim przed promieniowaniem UVB. Dobrą ochronę przed szerokim spektrum promieniowania UV, jaka niezbędna jest w przypadku kosmetyków plażowych, można uzyskać jedynie stosując mieszankę filtrów chemicznych i fizycznych.
 2. Filtr powinien być fotostabilny, tzn. utrzymywać właściwości ochronne w stanie niezmienionym przez określony przedział czasu poddania promieniowaniu UV.
 3. Należy unikać filtrów przenikających – potrafią przenikać przez naskórek do krwiobiegu, a w organizmie zachowywać się jak hormony.
 4. Specjaliści zalecają stosowanie filtrów o określonych wartościach dla każdego fototypu:

fototypy                         SPF 30 i wyżej                    SPF 15-30                       SPF 6-15                         SPF 4-10

 1. Używając filtrów o dużej wartości SPF również uzyskamy opaleniznę, jednak okres ten będzie dłuższy, związane jest to z absorpcją lub odbijaniem promieniowania ultrafioletowego przez produkt promieniochronny. Na przykład, kosmetyk z SPF 40 eliminuje ok.97% promieniowania UVB, o ile kosmetyk jest prawidłowo aplikowany. Dlatego stosując kosmetyk o wysokim poziomie SPF można się opalić, jednak opalenizna pojawia się stopniowo. Stosowanie kosmetyku promieniochronnego zmniejszone zostaje ryzyko uszkodzenia skóry spowodowane przez promieniowanie UV.
 2. Działanie filtrów nie uniemożliwia przyswajania witaminy D. Do prawidłowej syntezy witaminy D w organizmie w naszych szerokościach geograficznych wystarczający jest dostęp światła dziennego. Nie jest konieczna dodatkowa ekspozycja na słońce, aby uzyskać odpowiedni poziom witaminy w organizmie. Po aplikacji kosmetyków promieniochronnych nadal jest możliwa biosynteza witaminy D w skórze, ponieważ preparaty te nie chronią skóry przed działaniem słońca w 100%.